Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tu mówi Kuroń: Mam dla was TVP newsa

18 listopada 2009 | Kraj | Sebastian Kucharski
Nowa scenografia „Wiadomości”, zdjęcie  z 2004 roku
autor zdjęcia: Maciej Skawiński
źródło: Fotorzepa
Nowa scenografia „Wiadomości”, zdjęcie z 2004 roku
Jarosław Gugała  i Jolanta Pieńkowska  w 1993 roku
źródło: EAST NEWS
Jarosław Gugała i Jolanta Pieńkowska w 1993 roku
Piotr Kraśko, dzisiejsza gwiazda „Wiadomości”
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Piotr Kraśko, dzisiejsza gwiazda „Wiadomości”

„Wiadomości w naszym nowym dzienniku będą dobre lub złe – oby tych drugich jak najmniej – ale zawsze prawdziwe” – tak przywitał się z widzami Wojciech Reszczyński w pierwszym historycznym wydaniu „Wiadomości” 18 listopada 1989 roku. Była to aluzja do „Dziennika Telewizyjnego”, który w PRL był narzędziem propagandy

Ale okazało się, że i na „Wiadomości” politycy mieli apetyt. Często zmieniali się ich prowadzący i, co chyba ważniejsze – szefowie redakcji, a przede wszystkim prezesi TVP, dla których „Wiadomości” były oczkiem w głowie. Te zawirowania na pewno nie pomagały redakcji. I chociaż główny serwis informacyjny TVP wciąż jest liderem wśród podobnych programów, po piętach coraz mocniej depczą mu „Fakty” TVN. W październiku według danych instytutu AGB po raz pierwszy w historii serwis informacyjny stacji komercyjnej miał więcej widzów niż publicznej.

Dziś „Wiadomości” obchodzą 20. urodziny.

Wystrzał z Aurory

– Nazwa „Wiadomości” miała odciąć redakcję od niechlubnej przeszłości „Dziennika Telewizyjnego”. Pojawiło się w nich wiele nowych osób, które później zastąpiły wcześniejszych prezenterów i dziennikarzy postrzeganych jako ludzie poprzedniego reżimu – tłumaczy Krystyna Doktorowicz, medioznawca z UŚ.

Ale dla nowych dziennikarzy początki wcale nie były łatwe. Redakcję serwisu zdominowali ludzie pracujący w telewizji jeszcze w PRL. Jak opowiada Jarosław Gugała, który wtedy zadebiutował w TVP m.in. z Tomaszem Lisem i Jolantą Pieńkowską, niechętnie pomagali nowym kolegom.

– Byliśmy pełni energii i gotowi do zmian, ale współpraca była dosyć kiepska. Kierownictwo nie chciało, by na wizji pojawiały się głosy i twarze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8476

Spis treści
Zamów abonament