Trzcina łączy kontynenty
W 1970 roku trzcinowy statek „Ra II” przepłynął 3270 mil w ciągu 57 dni, docierając bezpiecznie z portu Safi w Maroku do Barbados na Morzu Karaibskim. Wyprawa, podobnie jak dziesięć lat wcześniejsza na „Ra I”, zadała kłam stwierdzeniu, że papirus tonie po dwóch tygodniach. W wodzie łodygi papirusa nie rozpadają się, a wręcz przeciwnie – stają się mocniejsze i twardnieją. Badacz kultur, antropolog i żeglarz Thor Heyerdahl uważał, że statki trzcinowe były pierwszymi zbudowanymi przez człowieka oceanicznymi jednostkami.
Papirus jest dobrym materiałem do budowy bezpiecznych i trwałych statków, pod warunkiem że łodygi trzciny będą właściwie połączone. Rozwinięta w Mezopotamii i Egipcie technika budowy statków przetrwała do naszych czasów w czarnej Afryce i u Indian Ameryki Południowej. Kadłub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta