Wikingowie z epoki brązu
Ludy morza, bicz boży w śródziemnomorskim świecie u schyłku epoki brązu
„Obce ludy uczyniły na swych wyspach spisek. Nagle zniknęły kraje i zostały w walce rozbite. Żaden kraj nie oparł się ich broni, począwszy od Hatti, Kode, Karkemisz, Arzawa, także Alaszija – wszystkie zostały naraz zniszczone. Rozbili obóz na jakimś miejscu w Amurru. Zniszczyli jego lud, a kraj był, jakoby nigdy nie był. Szli na Egipt, a fala ognista szła przed nimi. Ich związek składał się z Pulasti, Zakara, Szakalsza, Danauna i Waszesz z morza...”
Taki napis przetrwał w egipskiej świątyni w Medinet Habu. Większość dekoracji w świątyni to reliefy o tematyce batalistycznej, a inskrypcje opisują powstrzymanie przez faraona Ramzesa III tej apokalipsy, najazdu ludów morza. Działo się to prawdopodobnie w 1190 roku p.n.e. Jest to najstarsza na świecie wzmianka o bitwie morskiej.
Ludy morza, bicz boży w śródziemnomorskim świecie u schyłku epoki brązu. Skąd się wzięły? Pojawiły się na dziejowej scenie w XIII wieku p.n.e. Już ponad sto lat temu nazwał je tak francuski archeolog i egiptolog Gaston Maspero. Były to plemiona rodem z Azji Mniejszej i wysp Morza Śródziemnego. Egipskie inskrypcje wymieniają następujące ludy morza:
Pulasti – czyli Filistyni, jest to jedyna pewna identyfikacja;
Lukka – być może Likijczycy; Akaiwasha lub Ekewesh – prawdopodobnie Achajowie (tak Homer określał Greków);
Danauna – być może Danowie, też Grecy u Homera;
Shardana – chyba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta