Dyscyplinarka nawet dla urlopowicza
Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych stanowi podstawę rozwiązania angażu bez wypowiedzenia. Takich nieprawidłowości może się dopuścić także pracownik przebywający na urlopie
Pomimo że pracownik w czasie korzystania z urlopu wypoczynkowego nie wykonuje pracy, to jednak może dojść do takiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych, które uzasadniać mogą natychmiastowe rozwiązanie z nim umowy o pracę.
Na możliwość zaistnienia takiej sytuacji wskazywał też Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2004 r. (II PK 109/04).
Awantura na terenie firmy
Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie ma obowiązku stawiania się do pracy.
Jeżeli jednak przybył na teren swego zakładu pracy w sprawach osobistych lub celem załatwienia pewnych formalności, obowiązują go zasady przestrzegania ustalonego porządku pracy.
Wynika to z treści art. 100 § 2 pkt 2 kodeksu pracy. Zatrudniony nie może więc samowolnie wkraczać na zabroniony teren zakładu pracy, zmieniać wydanych dyspozycji przełożonych czy wdawać się w kłótnie lub bójki z innymi pracownikami świadczącymi pracę.
Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 1981 r. (I PRN 36/81), stwierdzając, że fakt nagannego zachowania się pracownika w miejscu pracy w czasie jego urlopu czy też motywy tego zachowania nie wyłączają przypisania pracownikowi ciężkiego naruszenia obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta