Tylko dobrze opisany paragon potwierdza wydatek
Dowód księgowy umożliwiający spółce zaliczenie wydatku do kosztów musi wyraźnie identyfikować strony transakcji. Powinno też z niego wynikać, czego dotyczyła
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 grudnia 2009 r. (II FSK 1132/08).
W trakcie kontroli podatkowej urząd zakwestionował zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę m.in. na konsumpcję, które nie zostały udokumentowane prawidłowymi dowodami księgowymi.
Zdaniem fiskusa, w świetle art. 9 i 15 ustawy o CIT, przedstawione przez spółkę paragony fiskalne z adnotacją w formie pieczęci i nieczytelnym podpisem oraz formułą o treści „z upoważnienia prezesa” nie stanowią wystarczających podstaw do kwalifikowania spornych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.
Spółka nie zgodziła się z powyższym stanowiskiem i w rezultacie sprawa trafiła do WSA. Sąd orzekł, że paragony faktycznie nie pozwalają na dostateczne powiązanie transakcji z danym podmiotem (spółką), a tym samym nie pozwalają na ustalenie związku wydatku z osiągniętym przez nią przychodem.
Paragony wraz z podpisem „z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta