Wybierz lepszą metodę ustalania różnic kursowych
Jeszcze dziś można zmienić zasady rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych. Ma to wpływ na wysokość zobowiązania wobec fiskusa
To, czy przy zmianie metody wystąpią korzyści podatkowe i jak duże, zależy od konkretnej sytuacji danego przedsiębiorcy.
Podatkowa i rachunkowa
Przedsiębiorcy mają prawo wyboru między ustalaniem różnic kursowych na zasadach określonych w ustawie o PIT i ustawie o CIT, opierających się na zasadzie kasowej oraz na zasadzie memoriału wynikającej z przepisów o rachunkowości. Pierwsze przewidują rozpoznawanie dla celów podatkowych jedynie tzw. zrealizowanych różnic kursowych, w szczególności wynikających z uregulowania wierzytelności.
Natomiast metoda rachunkowa pozwala na zaliczenie do kosztów lub przychodów podatkowych zarówno zrealizowanych różnic kursowych, jak i niezrealizowanych, wynikających w szczególności z wyceny składników aktywów i pasywów oraz pozycji pozabilansowych wyrażonych w walucie obcej.
Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca (kwartału) i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego. Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru terminu jej przeprowadzenia. Przy czym wybrany termin musi być stosowany przez cały rok podatkowy.
Przykład
Spółka z o.o. Beta zaciągnęła od udziałowca pożyczkę w euro, ujętą w księgach po kursie historycznym 3,5000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta