Mniej zajęć w firmie i równoczesna opieka nad dzieckiem to fikcja
Popularne obniżenie wymiaru pracy dla uprawnionego do urlopu wychowawczego powiązane ze szczególną ochroną trwałości jego posady prowadzi do nadużyć i to przez obie strony
Art. 1868kodeksu pracy zakazuje wypowiadania i rozwiązania angażu, jeśli podwładny mający prawo do urlopu wychowawczego złoży wniosek o obniżenie mu wymiaru czasu pracy.
Wbrew założeniom ustawodawcy instytucja ta stała się przede wszystkim instrumentem uzyskiwania ochrony. Nie umożliwia natomiast większej harmonizacji pracy z opieką nad potomkiem.
Zalew wniosków
Pracodawcy zalewani są wnioskami świeżo upieczonych rodziców, występujących najczęściej o obniżenie czasu pracy o kilka procent, co nijak ma się do celu, jakiemu takie zmniejszenie ma służyć. Jednak art. 1867 k.p. nie wyznacza żadnych progów minimalnego spadku tego wymiaru.
Trudno więc się dziwić, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta