Przepisy o kontroli zakwestionowane
Trybunał rozstrzygnie, czy brak prawa do korekty VAT po sprawdzeniu przez urząd skarbowy był zgodny z konstytucją
Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne w sprawie art. 81b § 3 ordynacji podatkowej, który obowiązywał od 1 września 2005 r. do 1 grudnia 2008 r.
Przepis uzależniał prawo do poprawienia deklaracji od tego, który urząd sprawdza podatnika. Firma mogła złożyć skuteczną korektę deklaracji po wizycie pracowników urzędu kontroli skarbowej. Sprawa kończyła się tym, że musiała dopłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Jeśli dana spółka miała mniej szczęścia i kontrolował ją urząd skarbowy, nie mogła już sama naprawić błędu. Otrzymywała decyzję określającą zobowiązanie podatkowe oraz dodatkowe zobowiązanie, czyli 30-procentową sankcję VAT. Poza tym groziło jej postępowanie karne skarbowe. Nie miała prawa do korekty niezależnie od tego, czy podczas kontroli urzędnicy wykryli nieprawidłowości.
Nierówne traktowanie
– Ówczesne przepisy różnicowały sytuację podatników w zależności od tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta