Hiszpańska stewardesa nie będzie ubezpieczona w Portugalii
Po 1 maja zatrudniający pracowników transportowych, którzy wykonują pracę w dwóch lub kilku państwach, mogą być zobowiązani do rejestracji i opłacania składek w innym systemie zabezpieczenia społecznego niż do tej pory
Taki efekt mogą przynieść nowe rozporządzenia. Wprowadzają one bowiem duże zmiany dla pracowników międzynarodowych firm transportowych, którzy zwykle wykonują pracę na terytorium kilku państw członkowskich Wspólnoty.
Dziś według siedziby…
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że pracownicy firm transportowych co do zasady podlegają ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym siedzibę ma przedsiębiorstwo je zatrudniające.
Odnosi się to do osób, które wchodzą w skład personelu transportu drogowego lub personelu żeglującego przedsiębiorstwa dokonującego, na własny lub na cudzy rachunek, międzynarodowych przewozów osób lub towarów koleją, drogą lądową, powietrzną lub rzeczną.
Przykład 1
Pan Krzysztof ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
Jest zatrudniony przez spółkę przewozową mającą siedzibę we Francji. Do jego obowiązków należy dostarczanie owoców cytrusowych z południowej Europy do krajów UE, w tym do Polski.
W Polsce spędza ok. 30 proc. swojego czasu pracy, na które przypada odpowiednio 30 proc. jego wynagrodzenia.
Według obowiązujących przepisów pan Krzysztof podlega ustawodawstwu ubezpieczeń społecznych we Francji, gdzie siedzibę ma przedsiębiorstwo go
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta