Dyscyplinarka za niewłaściwe korzystanie z L4
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli podwładny posługuje się zwolnieniem lekarskim w sposób, który jest sprzeczny z jego celem i może przedłużyć czas absencji
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie rażącego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 kodeksu pracy). W zdecydowanej większości przypadków będzie to dotyczyło zdarzeń powstałych w czasie świadczenia pracy.
W mniejszości występują sytuacje, gdy wprawdzie pracownik pracy nie świadczy – przebywając przykładowo na zwolnieniu lekarskim – jednak swoim zachowaniem powoduje identyczny skutek godzący w interes pracodawcy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 czerwca 2003 r. (I PK 208/02) jest to także możliwość korzystania z pracy w pełni sprawnego fizycznie i psychicznie pracownika.
Uprawnienie i obowiązek
Tak sformułowanemu interesowi odpowiada obowiązek pracownika polegający na gotowości do świadczenia pracy, którą powinien on utrzymywać na możliwie najwyższym poziomie.
Świadczenie pracy jest bowiem zasadą, a jej nieświadczenie jedynie wyjątkiem i to w uza-sadnionych okolicznościach. Wprawdzie ów obowiązek nie został sformułowany w treści art. 100 k.p.
Jednak, po pierwsze, wskazany w nim katalog podstawowych obowiązków pracowniczych jest katalogiem otwartym i, po drugie, jest on oczywisty, wynikając wprost z treści i istoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta