Przygotowujemy listę płac dla pracownika odchodzącego z firmy
Zwolnionego nie odprawisz z kwitkiem. Oprócz ostatniego wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego wypłacisz mu jeszcze odprawę. Jeżeli z tytułu zwolnień grupowych, to nie odprowadzisz od niej składek. Ale podatek już tak
Rozwiązanie umowy o pracę pociąga za sobą określone skutki płacowe. Wynagrodzenie za pracę to nie wszystko, co znajdzie się na ostatniej liście płac.
Pracownikowi, który rozstaje się z firmą, trzeba jeszcze wypłacić ekwiwalent urlopowy i czasami odprawę:
emerytalną, rentową lub z tytułu zwolnień grupowych. Jest jeszcze odprawa pośmiertna dla rodziny, gdy przyczyną wygaśnięcia stosunku pracy jest śmierć zatrudnionego.
Dziś przypominamy, co, kiedy i na jakich zasadach przysługuje oraz jak te świadczenia wyliczyć. Pokazujemy też przykładowe listy płac.
Pieniądze zamiast wypoczynku
Ekwiwalent urlopowy wypłacamy na koniec pracy, gdy na koncie pracownika pozostał niewykorzystany zaległy bądź bieżący urlop. I to niezależnie od tego, w jakim trybie i z jakich powodów rozwiązano umowę o pracę. Kiedyś jeden z pracodawców wręczył dyscyplinarkę z powodu ciężkiego naruszenia służbowych obowiązków, które spowodowało szkodę w firmowym mieniu.
Uznał, że pociągnie pracownika do odpowiedzialności materialnej, nie wypłacając mu ekwiwalentu za urlop. Gdyby tak zrobił, postąpiłby nieprawidłowo. Ekwiwalent powinien mimo wszystko wypłacić, a pracownika pociągnąć do odpowiedzialności w odrębnym trybie.
Trzy lata na żądanie
Płatności za zaległy urlop nie trzeba regulować w zasadzie tylko wtedy, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta