Firmy zarabiają na klimacie
Polskie panele słoneczne podbijają Europę. Olimpiadę w Londynie zasili zielona energia wygenerowana silnikami z Cegielskiego. Krajowa technologia oczyszczania węgla przy produkcji koksu jest już hitem eksportowym
Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem ilości montowanych paneli słonecznych, czyli baterii do produkcji ciepła z energii słonecznej. Choć państwo nie przyznaje na ten cel żadnych dotacji, sprzedaż paneli rośnie o klikadziesiąt procent rocznie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że mamy silnych polskich producentów paneli słonecznych. Krajowy rynek jest jednak odbiorcą tylko połowy ich produkcji. – Panele słoneczne z Polski są eksportowane na rynki Europy zachodniej, Ukrainę, a nawet do Chin – mówi Krzysztof Klincewicz z Greenevo, projektu Ministerstwa Środowiska stworzonego dla promocji polskich nowych technologii.
Wartość rocznej sprzedaży solarów w Polsce można szacować na ok. 400 mln zł. Rynek europejski jest pięć razy większy i stale rośnie. Dlatego krajowe firmy produkujące panele traktują zagraniczną ekspansję jako coś naturalnego. Na jej potrzeby zwiększają zatrudnienie i inwestują. Według przewidywań Instytutu Energetyki Odnawialnej w latach 2009 – 2013 inwestycje w branży solarnej wyniosą ok. 7,5 mld złotych.
W Polsce działa blisko 40 producentów technologii solarnych. Co roku przybywa dwóch,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta