Urzędnik pracujący w gminie nie zawsze musi pochodzić z konkursu
Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych dopuszczają możliwość awansowania pracowników ze stanowisk pomocniczych i obsługi na urzędnicze, oczywiście po spełnieniu przez kandydata określonych w przepisach warunków
Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny. Zasada ta dotyczy również postępowań, których wynikiem ma być obsadzenie stanowisk kierowniczych w administracji samorządowej.
Przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych przewidują rozmaite wyjątki od jej stosowania. Konkurs obowiązuje wyłącznie w przypadku, w którym podstawą zatrudnienia na danym stanowisku urzędniczym jest umowa o pracę.
Oznacza to, że można z niego z czystym sumieniem zrezygnować, gdy podstawą nawiązania stosunku pracy ma być np. powołanie (dotyczy to skarbnika czy zastępcy wójta).
Oczywiste jest również, że nie ma potrzeby organizowania konkursu w celu obsadzenia stanowisk pomocniczych i obsługi, jak również doradców i asystentów.
To jednak nie koniec
Przepisy obowiązującej już rok z okładem ustawy o pracownikach samorządowych przewidują dalsze odstępstwa od konieczności organizowania konkursu na wolne stanowisko urzędnicze. Zawiera je art. 12 ust. 1, który definiuje pojęcie wolnego stanowiska urzędniczego.
Zgodnie z treścią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta