Kiedy koszty pożyczek i kredytów zwiększają wartość inwestycji
Część kosztów finansowania inwestycji zwiększa jej wartość, a część rozliczana jest na bieżąco. Jak ustalić ich wysokość?
– Jesteśmy spółką działającą w sektorze TMT (technologia, media, komunikacja) i sporządzamy sprawozdanie finansowe według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. Zarząd zaplanował przeprowadzenie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną.
Na ten cel spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny w banku. Ma też kredyt w rachunku bieżącym finansujący działalność operacyjną i pożyczkę od spółki matki. Jak rozliczyć (w jakiej wysokości skapitalizować) koszty związane z tymi pożyczkami i kredytami? – pyta czytelnik .
Kwestie związane z kapitalizacją kosztów finansowania zewnętrznego reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 23 (MSR 23), znowelizowany w marcu 2007 r. W sprawozdaniach za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2009 r. i później nie ma już możliwości ujmowania kosztów finansowania zewnętrznego bezpośrednio w rachunku zysków i strat, jak to było przed nowelizacją.
W myśl głównej zasady MSR 23 koszty finansowania zewnętrznego, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu, budowie lub wytworzeniu dostosowywanego składnika aktywów, są częścią ceny nabycia lub kosztu wytworzenia tego składnika.
Podstawowe definicjeDostosowywany składnik aktywów jest to taki składnik aktywów, który wymaga znacznego czasu niezbędnego do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta