11 nieprawidłowości, które powodują, że fiskus zajmie się sprawą jeszcze raz
Nawet jeśli postępowanie zostanie zakończone wydaniem ostatecznej decyzji, można je wznowić. Stanie się tak, gdy było ono dotknięte jedną z wad wymienionych w ordynacji podatkowej
Możliwość taką daje jej art. 240. Wymienia on aż 11 powodów mogących uzasadniać ponowne rozpatrzenie sprawy, którą fiskus już raz się zajmował. Co istotne, dotyczy to tylko sytuacji, gdy w sprawie wydana została decyzja ostateczna, czyli taka, od której nie służy już odwołanie.
Decyzja podatkowa będzie prawidłowa, jeśli zgodna jest z przepisami i została wydana bez naruszenia zasad postępowania podatkowego. W przeciwnym razie będzie wadliwa.
Fałszywe dowody albo przestępstwo
Postępowanie wznawia się, gdy dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe. A więc np. została przedstawiona fałszywa opinia biegłego albo świadek złożył nieprawdziwe zeznania.
W tym wypadku istotne jest jednak to, że sfałszowanie dowodu musi być stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Od tej zasady jest jednak wyjątek. Otóż jeśli sfałszowanie dowodu jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne w celu ochrony interesu publicznego, to postępowanie może być wznowione przed stwierdzeniem tego faktu orzeczeniem sądu.
Drugą przyczyną wznowienia postępowania jest wydanie decyzji w wyniku przestępstwa. W tym wypadku konieczne jest aby miał miejsce fakt popełnienia przestępstwa i aby był on stwierdzony prawomocnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta