Nietypowe składniki zwiększają pensję za urlop
Czasami szef i pracownik wymyślają takie elementy płacowe, że nie da się ich przyporządkować do istniejących klasyfikacji. Powstaje wtedy problem, jak wpływają one na zapłatę za wypoczynek podwładnego
Chodzi o rzadko spotykane w praktyce składniki wynagrodzenia, które się jednak pojawiają i trzeba je wówczas rozliczać na bieżąco, a potem wliczać lub nie do innych rodzajów świadczeń, np. pensji i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, normalnej i dodatkowej zapłaty za nadgodziny, odszkodowań, odpraw, wynagrodzenia chorobowego.
Do nietypowych należą np. składniki ustalone w umowach o pracę:
- coroczne dla głównej księgowej za audyt bilansu firmy przeprowadzany w ramach posiadanych przez nią uprawnień biegłego rewidenta, a konkretnie za zakończenie kolejnych etapów audytu, przy czym nigdy nie wiadomo, kiedy przypadnie finisz poszczególnych etapów,
- o charakterze prowizyjnym dla etatowego przedstawiciela handlowego, który ma je otrzymywać w ciągu 14 dni po uregulowaniu faktury przez klienta.
Oba rodzaje świadczeń mają charakter nieregularny, ponieważ nie przysługują w jednakowych odcinkach czasu. Proponujemy podpowiedzi, jak takie świadczenia uwzględniać przy szacowaniu innych należności.
Na pewno nie wyłączamy
Generalnie podstawę wymiaru pensji za urlop wypoczynkowy tworzymy wyłącznie ze zmiennych składników wynagrodzeń przysługujących za okresy nie dłuższe niż miesiąc. Składniki takie przyjmujemy w łącznej wysokości wypłaconej podczas trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Poza tą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta