Jak rozliczyć premie pieniężne
Czy premie pieniężne są wynagrodzeniem za usługę podlegającą VAT, rabatem, a może są neutralne z punktu widzenia tego podatku? Od lat budzi to kontrowersje. Ostatnio organy podatkowe znów zmieniły swoje stanowisko
Wątpliwości co do podatkowego traktowania premii pieniężnych zapoczątkowało wydanie przez ministra finansów ogólnej interpretacji 30 grudnia 2004 r. (PP3-812-1222/2004/AP/4026), w której rozróżnił konsekwencje premii pieniężnych w podatku VAT zależnie od okoliczności ich przyznania.
Rabat albo usługa
I tak zdaniem MF, gdy wypłacona premia pieniężna była związana z konkretną dostawą, powinna być traktowana dla celów VAT tak jak rabat, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i, w efekcie, prowadzi do obniżenia jej ceny.
W celu udokumentowania udzielonego rabatu sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania o kwotę wypłaconej premii.
Natomiast gdy premie pieniężne wypłacane były z tytułu dokonywania przez nabywcę zakupów określonej wartości lub ilości towarów w określonym czasie (lub dokonywania płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie) i premie te nie były związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, że miały związek z określonymi zachowaniami nabywcy.
W takiej sytuacji, zdaniem MF, mielibyśmy do czynienia ze świadczeniem usług przez nabywcę na rzecz sprzedawcy, a premia pieniężna stanowiłaby wynagrodzenie z tytułu nabycia tych usług.
Transakcja taka powinna zatem podlegać VAT na zasadach ogólnych i być udokumentowana fakturą VAT wystawioną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta