Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciąża z dymkiem i kieliszkiem

25 marca 2010 | Kraj | Sylwia Szparkowska
Aż 82 proc. przyszłych matek ma świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka
autor zdjęcia: Michał Warda
źródło: Fotorzepa
Aż 82 proc. przyszłych matek ma świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka
50 proc. więcej szans na urodzenie dziecka o normalnej wadze ma kobieta, która rzuci palenie w ciąży. Ale kobiety, mimo  iż wiedzą, że palenie papierosów jest szkodliwe, nie potrafią  z niego zrezygnować. Badania nawyków zdrowotnych ciężarnych przeprowadzono w czerwcu 2009 roku na grupie 3280 kobiet.  14 proc. kobiet przyznało się do picia alkoholu w ciąży – z czego ok. 70 proc. sięgało po kieliszek raz w miesiącu lub rzadziej.  O skutki palenia i picia pytano lekarzy i pielęgniarki.
źródło: Rzeczpospolita
50 proc. więcej szans na urodzenie dziecka o normalnej wadze ma kobieta, która rzuci palenie w ciąży. Ale kobiety, mimo iż wiedzą, że palenie papierosów jest szkodliwe, nie potrafią z niego zrezygnować. Badania nawyków zdrowotnych ciężarnych przeprowadzono w czerwcu 2009 roku na grupie 3280 kobiet. 14 proc. kobiet przyznało się do picia alkoholu w ciąży – z czego ok. 70 proc. sięgało po kieliszek raz w miesiącu lub rzadziej. O skutki palenia i picia pytano lekarzy i pielęgniarki.

Co trzecia paląca po zajściu w ciążę nie rzuca nałogu, co siódma ciężarna pije – choć wiedzą, że to szkodzi dziecku

Lekarze alarmują: co dziesiąta ciężarna przynajmniej raz się upiła. Kobiety sięgają po alkohol i papierosa, mimo że wiedzą, iż są w ciąży. Fatalnie odbija się to na zdrowiu dziecka.

– Za statystyką, którą podajemy, kryje się cierpienie konkretnych, bardzo małych dzieci, które leżą w inkubatorach na głodzie nikotynowym czy alkoholowym. Gdy rozmawiam z ich matkami, są przerażone. Mówią, że nie wiedziały, iż ich zachowanie może mieć takie efekty. Trzeba w końcu do nich z tą informacją dotrzeć – wyjaśniała wczoraj prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant ds. pediatrii, na konferencji, na której Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zaprezentowały raport o zachowaniach zdrowotnych kobiet w ciąży.

– Publikując te badania, chcemy przypomnieć matkom, jak duży wpływ ma ich zachowanie w ciąży na zdrowie dziecka – mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz.

14 procent

kobiet piło alkohol w czasie ciąży

– Każde upicie się w ciąży jest dla dziecka niebezpieczne. A picie w pierwszym trymestrze grozi urodzeniem dziecka z zespołem poalkoholowym FAS (diagnozuje się go u dziewięciu na 1000 urodzonych, może oznaczać m.in. upośledzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8582

Spis treści
Zamów abonament