Czy organy podatkowe będą uwzględniać wyroki sądów administracyjnych
Podatnicy we wnioskach o interpretację przepisów podatkowych przywołują korzystne dla siebie orzecznictwo. Organy podatkowe często kwitują to jednym zdaniem: wyrok wiąże w indywidualnej sprawie.To z kolei nie podoba się sądom administracyjnym
W wyroku z 20 stycznia 2009 r. (III SA/Wa 1916/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że organy podatkowe powinny odnosić się w interpretacjach do orzeczeń sądów powołanych przez podatników we wnioskach ORD-IN.
Sądy wydają coraz więcej rozstrzygnięć, w których pojawia się podobna interpretacja przepisów ordynacji podatkowej, jak ta przyjęta przed rokiem przez warszawski WSA.
Czy mają rację, zadecyduje Naczelny Sąd Administracyjny. Zaskakuje jednak liczba wyroków tego typu. Zwłaszcza że stanowisko WSA w Warszawie jest wciąż nieprawomocne, wyrok został przez organy podatkowe zaskarżony do NSA.
WSA powołują się jednak nie tylko na ubiegłoroczne orzeczenie. Odwołują się do zasady zaufania podatnika do organów podatkowych. Wskazują też na orzeczenie NSA z 30 października 2001 r.
Wynika z niego, że powołanie przez stronę wyroku powoduje, że argumentacja sądu co do wykładni konkretnego przepisu staje się argumentacją podatnika. I dlatego organ podatkowy powinien wyjaśnić, dlaczego jego decyzja opiera się na innej interpretacji przepisów niż ta z uzasadnienia wyroku powołanego przez stronę. NSA podkreślił, że samo rozstrzygnięcie sądu wiąże organy podatkowe tylko w sprawie, w której zostało wydane.
Zaskakujący wyrok...
Orzeczenie WSA w Warszawie z 20 stycznia 2009 r. było zaskoczeniem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta