Zakup części może być ulepszeniem albo bezpośrednim kosztem
Jak rozliczyć wydatki na zakup części składowych i peryferyjnych do środków trwałych? Zwiększają one wartość początkową składnika majątku, a czasami są zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy mogą mieć jednak problemy z określeniem, kiedy tak się dzieje
O częściach składowych i peryferyjnych mowa jest w art. 16g ust. 13 ustawy o CIT i art. 22g ust. 17 ustawy o PIT.
Z przepisów tych wynika, że jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Zatem wydatki na nabycie części składowych i peryferyjnych mogą być uznane za wydatki na ulepszenie, a tych – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o PIT – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Stają się one takim kosztem dopiero poprzez ewentualne odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości środków trwałych.
Również w sytuacji gdy nabyta część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta