Wielkosobotnia zaduma
Szkolna klasa ze zdjętym ze ściany krzyżem, Las Katyński, fotografie z mszy św. za ojczyznę odprawianych przez ks. Jerzego Popiełuszkę – tegoroczne Groby Pańskie nawiązują do rocznic i wydarzeń z życia społecznego. Odwiedzamy je w Wielką Sobotę
W Grobach Pańskich wierni szukają nawiązania do współczesności, pytań, które ona stawia. Ale też prostoty – mówi ks. Bogdan Bartołd z Archikatedry św. Jana Chrzciciela.
Większość Grobów Pańskich gotowa będzie dziś, ale tradycyjnie nawiedzamy je w Wielką Sobotę, gdy znajduje się w nich Chrystus w Najświętszym Sakramencie. Zwyczaj powstał w XII w. W okresie zaborów, zwłaszcza po powstaniu styczniowym, wystrój grobów miał wymowę patriotyczną. Podobnie było w czasie stanu wojennego. Ostatnio coraz częściej nawiązuje do problemów moralnych. Często wiąże się z wydarzeniami danego roku.
1. Bazylika św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
Grób Pański nawiązuje do 350-lecia śmierci św. Wincentego á Paulo i św. Ludwiki de Marillac. – To patroni naszego zgromadzenia, którzy stworzyli ruch pomocy biednym – mówi ks. Marek Białkowski.
Nad grobem widnieje napis: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Prezentacja umieszczona jest tradycyjnie w prawej nawie w miejscu Ołtarza Ojczyzny.
2. Kościół ss. Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta