Gmina zapewni sprzęt, a mieszkańcy wykonają pracę
Świadczenia obywateli realizujących zadanie w ramach lokalnej inicjatywy nie muszą koniecznie polegać na wykonywaniu prac społecznych. Mogą mieć również charakter świadczeń rzeczowych czy finansowych
Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie 12 marca bieżącego roku, wprowadziła nową formę współpracy obywateli z samorządem terytorialnym, która ma służyć rozwiązywaniu problemów ważnych z punktu widzenia mieszkańców i na ich wniosek.
Nosi ona nazwę inicjatywy lokalnej i polega na wspólnej realizacji określonych zadań publicznych, na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy grupą mieszkańców a jednostką samorządu terytorialnego. Inicjatywa lokalna funkcjonować będzie przede wszystkim na poziomie gmin, ponieważ więzi pomiędzy mieszkańcami a jednostką samorządu terytorialnego są najmocniejsze.
Trzeba powołać stowarzyszenie
Jak wynika z art. 19b ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 tej ustawy mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Z przepisu tego wynika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta