Kto ma płacić za brak lokalu socjalnego
Przybywa właścicieli żądających odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego eksmitowanemu. Wkrótce TK zajmie się przepisem w tej sprawie
Na lokale socjalne czeka się latami. Rekord wynosi dziesięć lat. W tej chwili np. w Krakowie oczekuje na realizację 2126 wyroków eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego, w Lublinie – 586. Dopóki takiego lokum nie ma, dopóty byli lokatorzy zajmują dotychczasowe mieszkania.
Szkopuł w tym, że na ogół w tym czasie nie płacą czynszu i za media, a to oznacza, że utrzymanie lokalu spada na właścicieli. – Ci zaś coraz częściej występują do gminy z żądaniem odszkodowania na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów – mówi Tomasz Kępa, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Mieszkaniowych w Urzędzie Miasta w Lublinie. Gminy zaś postępują różnie, część zawiera ugody z właścicielami i wypłaca pieniądze. Większość jednak woli poczekać na wyrok sądowy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta