Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładny powinien móc sprawować nadzór nad mieniem powierzonym

28 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Jeśli pracownik ma korzystać z samochodu czy laptopa służbowego, to dla własnego bezpieczeństwa takie dobra trzeba mu odpowiednio oddać we władanie. Przedmioty te zatrudniony powinien objąć w posiadanie i sprawować nad nimi rzeczywistą pieczę

W razie uszkodzenia mienia powierzonego pracownik będzie bowiem odpowiadał inaczej niż za szkodę powstałą w innym mieniu firmowym. Odpowiada on wtedy nie do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (zasady ogólne), ale w pełnej wysokości szkody.

Wyrównywanie szkody

Tak jest, gdy szef powierzył mu z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się mienie wymagające szczególnej troski i dbałości z jego strony. Chodzi tu o:

- pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,

- narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.

Mówi o tym art. 124 § 1 kodeksu pracy. Na tym jednak nie koniec. Art. 124 § 2 k.p. przewiduje możliwość powierzenia pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub do rozliczenia się innego jeszcze mienia, nie ograniczając i nawet nie wskazując ogólnie, jakiego rodzaju może to być mienie.

Oznacza to, że swoboda określenia tego mienia jest pozostawiona pracodawcy, który sam najlepiej wie, jakie mienie, oprócz wymienionego w art. 124 § 1 k.p., powinno być objęte szczególną troską pracownika za nie odpowiedzialnego. Może to być także mienie stanowiące własność osoby trzeciej pozostające w dyspozycji pracodawcy.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 grudnia 1987 r. (III PZP 54/87) pracodawcy przysługuje od pracownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8610

Spis treści
Zamów abonament