Prywatyzacja: nowe zasady aukcji
Resort skarbu od maja usprawnia zasady sprzedaży spółek poprzez aukcje. Nowe przepisy pozwolą też na lepszy dobór doradców prywatyzacyjnych. Efekt – szybsza sprzedaż trudnych firm
Sprzedaż średnich i małych spółek Skarbu Państwa na aukcjach, które dotąd nie przynosiły spodziewanych rezultatów, od maja może wreszcie ruszy z kopyta. Przyjęte przez rząd 20 kwietnia rozporządzenie, które wczoraj ukazało się w Dzienniku Ustaw, pozwala obniżać ceny oferowanych na aukcjach spółek do 15 proc., w przypadku gdyby nie było na nie chętnych po cenach wyjściowych. Dzięki temu jest szansa, że nawet jeśli za pierwszym razem się nie uda, chętni znajdą się za drugim, trzecim lub nawet czwartym podejściem. Dotychczas po dwóch nieudanych podejściach spółka była wycofywana z aukcji.
Do jeszcze większej liberalizacji doszło w przypadku firm oferowanych na przetargach. Rozporządzenie nie określa bowiem minimalnej ceny, do jakiej Skarb Państwa może zejść, gdyby firma przy kolejnych podejściach nie znalazła amatorów. – Wprowadzając te rozwiązania, chcieliśmy przede wszystkim usprawnić sprzedaż spółek poprzez aukcje – mówi „Rz” Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. – Od początku uważamy, że są one najbardziej efektywną, a zarazem transparentną metodą prywatyzacji. Eksperci zwracali jednak uwagę, że barierą utrudniającą sprzedaż w tym trybie mniej atrakcyjnych firm może być mała elastyczność w zakresie cen. Uwzględniliśmy te postulaty, chcąc, by o cenie decydował rynek – dodaje Leszkiewicz.
...107
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta