Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdź, co mają w portfelu

28 kwietnia 2010 | Fundusze Inwestycyjne | Natalia Chudzyńska
Ile pieniędzy zgromadziły
źródło: Rzeczpospolita
Ile pieniędzy zgromadziły

Fundusze obligacji i pieniężne uznawane są powszechnie za bezpieczne, czyli takie, na których na pewno nie stracimy. Nic bardziej mylnego

Wiele z nich ma w portfelach obligacje korporacyjne, czyli emitowane przez spółki, często nienotowane na giełdzie, a nie przez Skarb Państwa. Papiery te nieraz przynoszą straty.

W zależności od składu portfela wartość jednostek funduszy bezpiecznych może się wbrew pozorom znacząco wahać. Istnieje więc ryzyko, że w momencie wycofywania się z inwestycji trafimy na dołek notowań. Przy wyborze funduszu warto zatem sprawdzić, co znajduje się w jego portfelu.

– Brak standardu w zakresie klasyfikacji tzw. funduszy bezpiecznych uniemożliwia proste porównania. Klienci, wybierając fundusz zaliczony do kategorii pieniężnych, sądzą, że inwestują w ten sposób w bony skarbowe. A w rzeczywistości dużą część portfela takiego funduszu mogą stanowić papiery korporacyjne – podkreśla Marcin Iwuć, dyrektor marketingu i komunikacji w ING TFI.

Komercyjne w miejsce skarbowych

Według ostatnich sprawozdań finansowych (z końca czerwca ubiegłego roku) obligacje korporacyjne stanowiły 30,7 proc. aktywów funduszy pieniężnych. Najwięcej miały ich niektóre fundusze Amplico, Aviva, Idea i Union Investment (ponad połowa aktywów).

W funduszach obligacji krajowych papiery komercyjne stanowiły średnio 7,5 proc. portfela. W niektórych funduszach obligacji wskaźnik ten był zdecydowanie wyższy: w Millennium wynosił ok. 45 proc., w Amplico ok. 20 proc., w Idei ok. 25 proc.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8610

Spis treści
Zamów abonament