Kilka sposobów, jak kupić taniej
Koszty są tym wyższe, im bardziej ryzykowną strategię inwestycyjną wybierzemy. Najdroższe są fundusze akcyjne
Inwestycja w fundusz wiąże się z dwiema podstawowymi opłatami: za zarządzanie i dystrybucyjną. O ile pierwsza jest raczej nieunikniona, o tyle z drugiej można być zwolnionym. Warto się o to postarać, bo koszty bywają wysokie.
Opłaty za zarządzanie nie odczuwamy bezpośrednio. Jest na bieżąco odliczana od środków, którymi zarządza fundusz. Wartość jednostki uczestnictwa jest prezentowana już po uwzględnieniu tej opłaty.
Najwyższe stawki obowiązują w funduszach najbardziej agresywnych. Średnia opłata za zarządzanie w funduszu akcji wynosi 3,5 proc. średniorocznej wartości jego aktywów – wyliczyła firma Analizy Online na podstawie danych ze sprawozdań finansowych z końca czerwca 2009 r. (na razie tylko takie są dostępne).
Niewiele niższą opłatę pobierają fundusze zrównoważone – średnio 3,4 proc. W przypadku funduszy stabilnego wzrostu jest to przeciętnie 2,3 proc., a funduszy dłużnych 1,3 proc. Natomiast przy pieniężnych należy liczyć się z opłatą ok. 0,8 proc.
Opłata dystrybucyjna (inaczej manipulacyjna) jest pobierana przy zakupie jednostek. Jak wynika z danych zebranych przez Analizy Online, w funduszach akcji płacimy średnio 4,2 proc. inwestowanej kwoty. Im strategia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta