Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giną szybko, rosną wolno

28 kwietnia 2010 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Pożary wywoływane przyczynami naturalnymi  bardziej przyczyniają się  do redukcji obszarów leśnych, w skali globalnej, niż działalność człowieka, wycinka drzew  na drewno  i pod nowe pola uprawne. Może się to wydawać dziwne, ale taki obraz rysuje się na podstawie zdjęć satelitarnych
źródło: AFP
Pożary wywoływane przyczynami naturalnymi bardziej przyczyniają się do redukcji obszarów leśnych, w skali globalnej, niż działalność człowieka, wycinka drzew na drewno i pod nowe pola uprawne. Może się to wydawać dziwne, ale taki obraz rysuje się na podstawie zdjęć satelitarnych
Jeżeli w tej dziedzinie nie nastąpią zasadnicze zmiany i lasów nadal będzie ubywać w dotychczasowym tempie, czyli średnio  6 proc. w ciągu dekady, około roku 2170 lasy całkowicie znikną z powierzchni naszej planety. Ale, jak pokazują zdjęcia satelitarne, najprędzej nastąpi to w strefie równikowej, w Afryce i Ameryce Południowej.
źródło: Rzeczpospolita
Jeżeli w tej dziedzinie nie nastąpią zasadnicze zmiany i lasów nadal będzie ubywać w dotychczasowym tempie, czyli średnio 6 proc. w ciągu dekady, około roku 2170 lasy całkowicie znikną z powierzchni naszej planety. Ale, jak pokazują zdjęcia satelitarne, najprędzej nastąpi to w strefie równikowej, w Afryce i Ameryce Południowej.

Powierzchnia lasów na świecie zmalała o 3 proc. w ostatniej dekadzie. Pokazują to zdjęcia satelitarne

Ubytek ten nastąpił w pierwszej połowie dekady, w latach 2000 – 2005 (brak jeszcze opracowań danych z ostatnich lat).

Największy uszczerbek poniosły lasy borealne – lasy iglaste związane z klimatem umiarkowanym rozciągające się na półkuli północnej, w Eurazji i na kontynencie amerykańskim oraz tropikalne lasy deszczowe. Opracowanie na ten temat zamieszcza najnowszy numer amerykańskiego czasopisma „PNAS” („Proceedings of the National Academy of Sciences”). Jego autorami są naukowcy z amerykańskich uniwersytetów: Dakoty Południowej i Nowego Jorku.

Straty liczone w skali globalnej

„Informacje o zmianach powierzchni lasów na naszej planecie są niezbędne do oceny globalnych procesów biochemicznych, hydrologicznych, bioróżnorodności czy wreszcie modeli klimatycznych” – piszą Matthew Hansen, Stephen Stehman i Peter Potapov w „PNAS”.

Według autorów kurczenie się powierzchni lasów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8610

Spis treści
Zamów abonament