Wyższy potencjalny zysk, większe ryzyko straty
Funduszy inwestycyjnych nie można kupować bezmyślnie. Błąd, najczęściej wynikający z niewiedzy, może wiele kosztować
Aby uniknąć rozczarowania, zanim zdecydujemy się na zakup jednostek funduszy, musimy zrozumieć mechanizm takiej inwestycji. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że im większy potencjalny zysk z funduszu, tym większe ryzyko poniesienia straty.
– Klienci wciąż często o tym zapominają. Oczekują dużego bezpieczeństwa inwestycji i jednocześnie bardzo wysokich zysków – mówi Tomasz Kopera, dyrektor Departamentu Sprzedaży i Marketingu w Idea TFI.
Oferta funduszy jest obecnie bardzo zróżnicowana. Do najbardziej typowych należą: akcyjne, zrównoważone, stabilnego wzrostu, obligacyjne i pieniężne. Kolejność, w jakiej je wymieniliśmy, nie jest przypadkowa.
Fundusze akcji mogą przynieść najwyższe zyski. Zdarza się, że przekraczają one nawet 100 proc. rocznie. Na drugim biegunie znajdują się fundusze obligacji i pieniężne; zazwyczaj w ciągu roku można zarobić na nich około 5 proc., niekiedy nieco więcej, jednak rzadko powyżej 10 proc. Równocześnie jednak na funduszu akcji można stracić przez rok nawet kilkadziesiąt procent zainwestowanych pieniędzy. Z kolei w przypadku funduszu pieniężnego ryzyko straty jest minimalne (co nie oznacza, że się nie zdarza).
Ile akcji w portfelu
Wyniki funduszy zależą od tego, w co zostały zainwestowane środki. W portfelach funduszy akcyjnych dominują papiery spółek notowanych na giełdach. Indeksy giełdowe w czasie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta