Błędy w naliczaniu składek ZUS komplikują rozliczenia
Pracodawca, który pobrał zbyt duże składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, musi je zwrócić pracownikowi, który powinien te kwoty wykazać w zeznaniu rocznym
Skomplikowane zasady naliczania składek ZUS powodują, że zdarzają się w nich błędy. Jednym z nich jest pobranie przez płatnika zbyt wysokich składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnicy mają wtedy wątpliwości, jak ująć zwrot przez ZUS nadpłaconych składek i przekazanie ich pracownikowi. Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 maja 2008 r. (IPPB2/415-308/08-4/AS).
Zdaniem wnioskodawcy w formularzu PIT-11 o kwotę zwróconych składek należy pomniejszyć odliczone w danym roku składki. Dzięki temu podstawa opodatkowania zostanie zwiększona, ale jednocześnie kwota ta nie zostanie drugi raz zaliczona do przychodu (była już przecież przychodem w latach ubiegłych).
Zwrócone ubezpieczenie emerytalne to przychód
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wyjaśniła, że zwrócone za pośrednictwem pracodawcy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Wynika to z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta