Kodeks pracy ustawa z 26 czerwca 1974 r. (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
DZIAŁ TRZECI Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia
Rozdział I Ustalanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą
Układy zbiorowe pracy
Art. 771. Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy, zgodnie z przepisami działu jedenastego, z zastrzeżeniem przepisów art. 772 – 775.
Komentarz
-Wynagrodzenie to świadczenie konieczne o charakterze przysparzająco-majątkowym, które pracodawca jest zobowiązany wypłacać okresowo pracownikowi w zamian za wykonaną pracę, świadczoną w ramach stosunku pracy, odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 30 grudnia 1986 r.(III PZP 42/86).
Zasady wypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracą (patrz komentarz do art. 78 k.p.) regulujemy odpowiednio w:
– układzie zbiorowym pracy,
– regulaminie wynagradzania,
– umowie o pracę.
Komentowany przepis potwierdza jednak, że w tej hierarchii pierwszeństwo mają układy zbiorowe pracy, które reguluje dział jedenasty kodeksu pracy. Układ zbiorowy pracy (uzp) to umowa określająca relacje między pracownikami a pracodawcą.
W imieniu załogi podpisuje ją organizacja związkowa. Układ zawiera się dla wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta