Nie każda choroba oznacza leżenie w łóżku
Nie zawsze inna praca czy dodatkowe zajęcia podczas zwolnienia lekarskiego upoważniają szefa do rozstania się z tym podwładnym. Niewykluczone, że taka aktywność wręcz sprzyja jego szybszemu powrotowi do zdrowia
Co może robić pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego, nie narażając się pracodawcy? Łatwiej odpowiedzieć, czego robić nie powinien. Na pewno nie wolno mu podejmować działań, które mogą (ale nie muszą) negatywnie wpływać na rekonwalescencję, czyli przedłużać ją i naruszać w ten sposób różne dobra pracodawcy, o które zatrudniony musi dbać.
Chronione prawem interesy
Wrażliwość pracodawców na nadużywanie zwolnień lekarskich, a w tej dziedzinie w ubiegłym roku chyba pobiliśmy światowe rekordy, nie powinna im jednak przesłaniać ważnego problemu. Sprowadza się on do tego, że przełożony ma prawo podjąć kroki dyscyplinujące (w skrajnych wypadkach nawet zwolnić z pracy) tylko wtedy, gdy zachowanie pracownika w czasie zwolnienia lekarskiego naruszało skonkretyzowane dobra pracodawcy, np. poprzez ryzyko przedłużenia rekonwalescencji.
W każdym wypadku sąd będzie bowiem badał nie tylko zachowania pracownika w okresie zwolnienia, ale również to, czy mogły one negatywnie wpływać na przebieg i długość leczenia.
Z tych m.in. względów w judykaturze jest sporo orzeczeń, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta