Sprawdź druk E101 i przelicz euro na złote
Pracodawca oddelegował ludzi do pracy we Francji w ramach usługi budowlanej na marzec i kwiecień 2010 r. Ma dokument E101 potwierdzający, że pracownicy ci podlegają ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Zarabiają oni minimalne wynagrodzenie i mają podwyższone koszty uzyskania przychodu. Proszę o sporządzenie listy płac dla tych osób
Delegowanie polega na kierowaniu personelu do pracy w innym kraju przy wykonaniu kontraktu np. na roboty budowlano-mieszkaniowe, jaki pracodawca podpisał z zagraniczną firmą.
Osoba wysłana nie zmienia pracodawcy, jedynie miejsce pracy. Jest to więc układ trójstronny, w którym uczestniczą:
- macierzysty pracodawca, tzw. wysyłający,
- pracownik delegowany,
- firma, na rzecz którego świadczona jest usługa.
Zagraniczne minimum
Co do zasady delegowanego do pracy we Francji zatrudniamy według polskich przepisów. Są jednak warunki, które trzeba zaoferować na poziomie nie niższym od obowiązujących w kraju przyjmującym. Chodzi m.in. o:
- maksymalny czas pracy,
- minimalne wymiary urlopu wypoczynkowego i okresy odpoczynku,
- minimalne wynagrodzenie za pracę i za godziny nadliczbowe,
- uprawnienia rodzicielskie i młodocianych.
Czytelnik o tym zapomniał, bo wszystko wskazuje na to, że zatrudnieni zarabiają 1317 zł. To ustawowe minimum gwarantowane pracującym w Polsce. Dla wyjeżdżających za granicę stanowczo za mało. W opisanym wypadku delegowani do Francji (pracujący tam w pełnym wymiarze czasu pracy) powinni zarabiać minimum 1343,80 euro brutto.
Tyle bowiem od 1 stycznia 2010 r. wynosi w tym kraju wynagrodzenie minimalne (Salaire Minimum de Croissance, SMIC).
W kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta