Podwładny zapłaci za niesłuszne rozstanie
Nie tylko szef, ale i pracownik może natychmiastowo rozwiązać angaż. Porzucana strona czasem ma jeszcze szansę, by z tego tytułu wygrać coś w sądzie. Pracodawca, któremu zarzucono łamanie obowiązków, może liczyć na pieniądze. Ale na powrót osoby do firmy już nie
Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jedynie w ściśle określonych przypadkach. M.in. wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Tak stanowi art. 55 § 11 kodeksu pracy. W takim przypadku pracodawca nie tylko traci pracownika z dnia na dzień. Dodatkowy kłopot w tym, że powinien wypłacić mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. A jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, to pracownikowi przysługuje rekompensata w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.
Naruszenie podstawowych obowiązków...
Jak rozumieć pojęcie „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika”? Kodeks pracy tego nie wyjaśnia. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku „ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych” z art. 52 § 1 k. p. Pozostaje praktyka i orzecznictwo tłumaczące to sformułowanie.
Z całą pewnością prawo pracownika do niezwłocznego rozwiązania umowy powstaje tylko wówczas, gdy naruszenie, ja-kiego dopuszcza się pracodawca, dotyczy jego obowiązków względem pracownika.
Oznacza to, że naruszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta