Trzeba zabezpieczyć teren i udzielić pomocy
Chociaż nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że wypadek może się zdarzyć na jego budowie, warto przewidzieć i taką możliwość. Przede wszystkim po to, aby zminimalizować tragiczne skutki
Deweloperzy powoli wyprzedają mieszkania i biura, które zaczęli budować przed nastaniem kryzysu gospodarczego. Ponieważ w czasie kryzysu wielu inwestorów nie wiedziało, czy otrzyma kredyt bankowy na budowę, a także, czy znajdzie odpowiednią liczbę nabywców na wybudowane mieszkania, nie rozpoczynało nowych projektów. Teraz należy się spodziewać, że roboty budowlane znów ruszą z miejsca.
Chociaż katastrofa budowlana to ostatnia rzecz, o jakiej chce myśleć inwestor, musi także zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.
Odpowiedzialność zawodowa...
Odpowiedzialność zawodową za katastrofę budowlaną może ponieść wiele osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne, obowiązanych do zapewnienia właściwej organizacji i bezpieczeństwa. Wyłącza to więc inwestora, który nie posiada samodzielnej funkcji w rozumieniu art. 14 prawa budowlanego.
Do odpowiedzialności zawodowej można pociągnąć, jeżeli wskutek rażących błędów lub zaniedbań osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie spowodowały zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska albo znaczne szkody materialne. Może to polegać np. na niewłaściwym zabezpieczeniu budynku lub błędach w projekcie budowlanym. Postępowanie w takim zakresie będzie się toczyło przed organami samorządu zawodowego.
Po przeanalizowaniu popełnionych uchybień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta