Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka, mimo że przestępstwo nie jest oczywiste

05 maja 2010 | Dobra firma | Tomasz Poznański

Jeśli chcesz zwolnić pracownika, który popełnił czyn uniemożliwiający dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, nie musisz czekać na prawomocne zakończenie postępowania karnego

Wystarczy stwierdzenie, że przestępstwo jest oczywiste. W praktyce nie jest to jednak łatwe.

Lata czekania

Na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. szef może rozwiązać angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy ten w czasie trwania umowy popełni przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Musi być ono jednak oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Oczekiwanie na takie orzeczenie jest z pewnością działaniem nieobarczonym żadnym ryzykiem. Od prawomocnego rozstrzygnięcia nie przysługują zwykłe środki odwoławcze, dlatego szefowi wolno rozstać się ze skazanym bez żadnych wątpliwości. Największy problem polskiego postępowania karnego wiąże się z długotrwałym, niekiedy nawet kilkuletnim oczekiwaniem na ostateczny wyrok. Nie jest to komfortowa sytuacja dla szefa, który zastanawia się nad rozstaniem z tym, kto popełnił czyn zabroniony.

Przełożony ma jednak inną możliwość. Aby zastosować zwolnienie z art. 52 k.p., wystarczy stwierdzenie, że przestępstwo jest oczywiste....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8614

Spis treści
Zamów abonament