Dyscyplinarka, mimo że przestępstwo nie jest oczywiste
Jeśli chcesz zwolnić pracownika, który popełnił czyn uniemożliwiający dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, nie musisz czekać na prawomocne zakończenie postępowania karnego
Wystarczy stwierdzenie, że przestępstwo jest oczywiste. W praktyce nie jest to jednak łatwe.
Lata czekania
Na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. szef może rozwiązać angaż bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy ten w czasie trwania umowy popełni przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Musi być ono jednak oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
Oczekiwanie na takie orzeczenie jest z pewnością działaniem nieobarczonym żadnym ryzykiem. Od prawomocnego rozstrzygnięcia nie przysługują zwykłe środki odwoławcze, dlatego szefowi wolno rozstać się ze skazanym bez żadnych wątpliwości. Największy problem polskiego postępowania karnego wiąże się z długotrwałym, niekiedy nawet kilkuletnim oczekiwaniem na ostateczny wyrok. Nie jest to komfortowa sytuacja dla szefa, który zastanawia się nad rozstaniem z tym, kto popełnił czyn zabroniony.
Przełożony ma jednak inną możliwość. Aby zastosować zwolnienie z art. 52 k.p., wystarczy stwierdzenie, że przestępstwo jest oczywiste....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta