Żona nie dziedziczy zachowku męża
Jeśli uprawniony do zachowku zmarł, jego roszczenie przechodzi na bliskich jasno określonych w przepisach
Taka zasada zapisana została w art. 1002 k.c. Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 2010 r. uznał, że przepis ten jest jednoznaczny i nie daje podstaw do innej jego interpretacji.
Krąg zaś uprawnionych do zachowku to zstępni spadkodawcy, czyli dzieci, wnuki, prawnuki, a także małżonek, a gdy spadkodawca zmarł bezpotomnie – również jego rodzice.
W sprawie chodzi o zachowek po zmarłej w 2003 r. Krystynie Cz. Spadkodawczyni testamentem cały swój majątek przekazała Zamkowi Królewskiemu na Wawelu – Państwowym Zbiorom Sztuki w Krakowie. Na majątek ten składały się dzieła sztuki i antyki oraz kamienica położona przy dochodzącej do krakowskiego Rynku Głównego ul. Sławkowskiej.
W testamencie Krystyna Cz. wydziedziczyła jednego ze swych dwu synów, Krzysztofa Cz., czyli pozbawiła go zachowku. Zachowek dla bliskiego wynosi, mówiąc w uproszczeniu, 1/2 tego, co przypadłoby bliskiemu zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego, które obowiązują, gdy nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta