Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiec w Polsce też zagłosuje

05 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Aby wybierać do rady gminy, trzeba mieć ukończone 18 lat i stale zamieszkiwać na obszarze jej działania. Trzeba być również obywatelem Unii, chociaż nie koniecznie z polskim paszportem

24 kwietnia bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Wprowadza ona istotne zmiany w przepisach mówiących o tym, komu przysługuje czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania do danej rady – organu stanowiącego gminy.

W odniesieniu do obywateli polskich cenzus domicylu wprowadzał art. 5 ust. 1 w zw. z art. 6 ordynacji. Jak wynikało z tych przepisów w brzmieniu poprzedzającym omawianą nowelizację, prawo wybierania do danej rady przysługiwało każdemu obywatelowi Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady (art. 5 ust. 1).

Dodatkowe warunki przewidywał art. 6 ust. 1, zgodnie z którym posiadanie czynnego prawa wyborczego uzależnione było od wpisania wyborcy do prowadzonego w gminie stałego rejestru wyborców. Ustęp 2 tego przepisu stanowił, że wpis do rejestru wyborców musiał zostać dokonany co najmniej 12 miesięcy przed wyborami. Analogiczne rozwiązania – w stosunku do obywateli UE zawiera art. 6a samorządowej ordynacji wyborczej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8614

Spis treści
Zamów abonament