Jak legalnie zaoszczędzić na podatku
Także inwestujący w nieruchomości mogą podjąć pewne działania optymalizacyjne, które pozwolą na bezpieczne i w pełni legalne obniżenie wysokości płaconego podatku
Słowo optymalizacja kojarzy się jednoznacznie pozytywnie. Zwrot „optymalizacja podatkowa” już niekoniecznie; podatnicy niechętni jakimkolwiek kontaktom z urzędami skarbowymi mogą uważać, że dotyczy to działań nielegalnych lub w najlepszym razie na pograniczu prawa, a tym samym rodzących duże ryzyko sporu z fiskusem.
Tymczasem jest wiele działań wprost przewidzianych w przepisach (lub w nich niezabronionych a uzasadnionych gospodarczo), które pozwolą ograniczyć obciążenia podatkowe. Poniżej omawiam krótko te, które mogą zainteresować podatników inwestujących w nieruchomości.
Obniżka kosztów amortyzacji
Jednym z najprostszych rozwiązań pozwalających dostosować poziom kosztów do poziomu przychodów, a tym samym ograniczyć możliwość wystąpienia dużej straty podatkowej, jest obniżenie stawki amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych. Stratę co prawda można rozliczyć w następnych okresach, ale tylko 50 proc. w danym roku podatkowym i tylko przez pięć lat.
Jeżeli tylko spodziewamy się w danym roku niższego poziomu przychodów niż kosztów (a w spółkach celowych z reguły podstawowy koszt to – łatwo dające się przewidzieć – odsetki i odpisy amortyzacyjne), to w celu zapobieżenia powstaniu straty wystarczy obniżyć stawki amortyzacji. W stosunku do stawek podstawowych pozwala na to art. 16i ust. 5 ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta