Nawet na urlopie można stracić posadę
Wypoczywającemu podwładnemu możesz wręczyć wypowiedzenie, jeśli przeprowadzasz grupowe redukcje lub grozi ci bankructwo
Nie jest to tymczasem możliwe w normalnych okolicznościach, czyli wtedy, gdy nie szykujemy się do zbiorowych zwolnień i nie kwalifikujemy do upadłości. Bo w świetle art. 41 kodeksu pracy nie wolno nam wypowiedzieć umowy o pracę w trakcie urlopu zatrudnionego.
Zakaz ten dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego, do którego stosujemy odpowiednio przepisy o definitywnym wymówieniu (art. 42 § 1 k.p.). Nie ma jednak przeszkód, by wówczas rozstać się z zatrudnionym bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 k.p. albo za porozumieniem stron – jeśli taka jest obopólna wola.
PrzykładPan Wojciech jest kierowcą w firmie transportowej. W trakcie prowadzenia służbowego pojazdu pod wpływem alkoholu spowodował ciężki wypadek.
Sąd orzekł dwuletni zakaz prowadzenia przez niego pojazdów mechanicznych. Kiedy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, pracodawca przysłał mu oświadczenie o rozwiązaniu z nim stosunku pracy z powodu zawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy, na podstawie art. 52 § 1 pkt 3 k.p. Szef postąpił prawidłowo, wręczając pismo w trakcie urlopu wypoczynkowego.
Nie jest to bowiem wypowiedzenie, a trudno wymagać od zakładu, by nadal angażował
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta