Można walczyć o korzystny sposób zagospodarowania działki
Gmina planuje uchwalić miejscowy plan, który nie jest korzystny dla właściciela ziemi. Może on spróbować doprowadzić do jego zmiany
Na terenach, na których obowiązuje plan, można budować tylko to, na co on pozwala. Jeżeli więc właściciel nieruchomości dowiaduje się przy okazji wizyty w gminie albo czytając lokalną gazetę, że gmina chce plan uchwalić albo zmienić ten, który obowiązuje, nie wolno mu tej informacji zlekceważyć. Może się bowiem okazać, że inwestycja, którą planował na swej ziemi, będzie niemożliwa do przeprowadzenia.
Pamiętaj! O przystąpieniu do sporządzenia planu rada gminy decyduje w formie uchwały. Nie jest to tajny dokument. Gmina ma obowiązek go upowszechnić w sposób zwyczajowo przyjęty, m.in. wywieszając na swojej stronie internetowej, tablicy ogłoszeń w urzędzie czy też publikując w lokalnej prasie. Jeżeli mamy własne postulaty, co powinno się znaleźć w planie, warto przygotować je na piśmie i zanieść do urzędu gminy.
Wizyta w gminie
We wspomnianej uchwale rada gminy podaje miejsce oraz termin składania wniosków – nie może on być krótszy niż 21 dni. Na ich rozpatrzenie przepisy przewidują kolejne 21 dni.
Wniosek może złożyć każdy. Powinien on być na piśmie. Gmina nie jest związana treścią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta