Ograniczenie prawa do proporcjonalnego odliczenia jest niezgodne z unijną dyrektywą
Wyłączenie możliwości odliczenia VAT w sytuacji gdy proporcja wstępna nie przekracza 2 proc. a różnica między proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 pkt proc., jest niezgodne z regulacjami unijnymi
Tak wynika z wyroku NSA z 13 kwietnia 2010 r. (I FSK 532/09).
Bank, wykonując głównie działalność zwolnioną z VAT, ale też i działalność opodatkowaną, stosuje proporcjonalne odliczenie VAT naliczonego związanego z oboma rodzajami sprzedaży. Na podstawie art. 90 ust. 2 – 10 ustawy o VAT jest zobowiązany do korekty odliczonego podatku z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego.
Zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem: czy w sytuacji gdy nie miał prawa do obniżenia podatku należnego, bo proporcja wstępna nie przekroczyła 2 proc., powinien sporządzić korektę, jeśli proporcja ostateczna ustalona po zakończeniu roku przekroczy 2 proc.? Zapytał także, czy jeśli proporcja wstępna wyniosła 1 proc. a proporcja ostateczna 3 proc., jest zobowiązany do korekty po zakończeniu roku podatkowego?
Zdaniem banku korektę należy sporządzić, gdy proporcja ostateczna wyniesie 3 proc. Z treści art. 91 ust. 1 ustawy bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta