Czy umowa gazowa z Rosją jest zgodna z konstytucją
Wyłącznie ratyfikowane umowy międzynarodowe są źródłem prawa obowiązującego w Polsce – zwraca uwagę ekspert energetyczny z Instytutu Sobieskiego
Podjęta ostatnio decyzja o wstrzymaniu związania się Polski umową gazową z Rosją daje czas na dodatkową refleksję. W wielu dyskusjach podnoszone były wątpliwości natury gospodarczej, geopolitycznej, a także prawnej dotyczące zgodności niektórych rozwiązań tam zawartych z prawem Unii Europejskiej. Na uboczu pozostawała inna ważna kwestia: zgodność tej umowy z Konstytucją RP.
Poddając analizie, w zakresie jedynie dokumentów publicznie dostępnych, zapisy tej umowy, można postawić uzasadnione pytanie, czy z racji tego, że regulacja ta ingeruje w prawa podmiotowe jednostek, takie jak np.: autonomia woli i swoboda umów, swoboda gospodarcza, ochrona praw majątkowych, określając niejako treść i sposób korzystania z tych praw, nie stanowi ona materii ustawowej, dla której przepisy konstytucji wymagają dokonania pełnej ratyfikacji, czyli ustawy przyjętej przez Sejm i ratyfikacji przez prezydenta RP, a nie tylko przyjęcia jej w drodze umowy międzyrządowej? Można zastanowić się również, w jakiej mierze umowa ta obciąża Polskę pod względem finansowym. Tego rodzaju znaczne obciążenie stanowi również konstytucyjną przesłankę związania się przez Polskę tą umową w drodze pełnej ratyfikacji. Nie rozstrzygając poruszonych kwestii, przedstawię poniżej kilka uwag, które mają znaczenie dla takiego właśnie toku analizy prawnej.
Czy jest potrzebna ratyfikacja
Akt ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta