Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od podwyższenia kapitału niezgodny z prawem wspólnotowym

24 maja 2010 | Dobra firma | Michał Bochowicz

Operacje o charakterze restrukturyzacyjnym polegające na zwiększeniu kapitału zakładowego spółki przez wniesienie do niej aportu w postaci przedsiębiorstwa zostały zwolnione z podatku kapitałowego od 1 stycznia 1986 r.

Polska wstępując do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. zobowiązana była do dostosowania swojego porządku prawnego do dyrektywy 85/303/EWG.

Tak orzekł WSA w Szczecinie 10 kwietnia 2010 r. (I SA/Sz 89/10).

W 2007 r. wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w związku z wniesieniem do niej aportu w postaci przedsiębiorstwa, z czym związana była zmiana umowy spółki. Notariusz pobrał należny podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W 2009 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty.

Uzasadniając swój wniosek, wskazała, że obowiązujące w 2007 r. przepisy ustawy o PCC były niezgodne z prawem wspólnotowym, tj. z dyrektywą 69/335/EWG dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału i dyrektywami ją nowelizującymi.

Spółka powołała się przy tym na wyrok ETS z 9 lipca 2009 r. (C-397/07) w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8630

Spis treści
Zamów abonament