Zapłać mniejszą daninę od budynków związanych z działalnością gospodarczą
Podatek od nieruchomości, choć bywa lekceważony, w wielu wypadkach jest źródłem wysokich kosztów. Można podjąć pewne działania, by je zminimalizować
Mariusz Machciński
Paweł Nocznicki
Krzysztof Gratka
Oto dwa przykłady dotyczące zasad opodatkowania powierzchni wspólnych w budynku z wyodrębnioną własnością lokali oraz powierzchni przeznaczonych na prowadzenie działalności w formie kin.
Budynki we współwłasności
Jeśli chodzi o budynki będące we współwłasności, to przedstawione poniżej rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla firm zarządzających centrami handlowymi, dlatego na przykładzie tego rodzaju budynków zaprezentujemy potencjalne oszczędności podatkowe.
W praktyce jednak na znaczne oszczędności można liczyć w przypadku wszystkich budynków, w których powierzchnie wspólne, przeznaczone do użytku przez wszystkich współwłaścicieli (korytarze, ciągi komunikacyjne, ogólne części recepcyjne itp.), zajmują znaczącą część łącznej powierzchni budynku.
Wyodrębnienie własności lokali
Są dwie możliwości ukształtowania własności w budynku. W wypadku współwłasności każdy ze współwłaścicieli posiada określony udział we własności budynku. Każdy ma przy tym potencjalnie możliwość korzystania z całego przedmiotu współwłasności.
Drugą możliwością jest wyodrębnienie w ramach istniejącego budynku własności poszczególnych lokali. Poszczególni współwłaściciele uzyskują własność określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta