Najwięcej kłopotów jest z ustaleniem sposobu kalkulacji
Praktyka stosowania cen transferowych pokazuje, że podatnicy mają najwięcej problemów z zastosowaniem właściwych metod kalkulacji. Dzieje się tak, bo właściwa metoda w rozumieniu podatnika nie zawsze jest odpowiednia dla fiskusa
Polskie przepisy podatkowe nakładają na podatników – w tym osoby fizyczne i prawne – zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi (lub z podmiotami z rajów podatkowych) określone obowiązki typu compliance. Chodzi o zapewnienie zgodności ze szczegółowymi wymogami wynikającymi z normy przepisu w zakresie cen transferowych. W pierwszej kolejności należy wymienić konieczność zachowania warunków rynkowych w rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Podmioty powiązane zobowiązane są zawierać transakcje na zasadach i warunkach, które stosują podmioty niepowiązane w podobnych transakcjach lub które podmioty niepowiązane byłyby w stanie zaakceptować w podobnych transakcjach zawieranych w analogicznych okolicznościach. W szczególności dotyczy to metodologii ustalania cen transakcyjnych.
Konieczność dokumentowania
Pozostałe obowiązki, które zostały nałożone przepisami prawa podatkowego, mają na celu kontrolę wykonania obowiązku dotyczącego zawierania transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach rynkowych. Służy temu spoczywający na podatnikach wymóg przygotowania szczególnej dokumentacji podatkowej (w praktyce zwanej dokumentacją cen transferowych). Organy dysponują informacją, które podmioty zobowiązane są do posiadania takiej dokumentacji. Podatnicy bowiem zobowiązani są w zeznaniu za dany rok podatkowy wskazać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta