Nie ma podatku od fuzji bez podwyższenia kapitału
Jeżeli w wyniku połączenia spółek nie dochodzi ostatecznie do podwyższenia kapitału zakładowego, to od takiej fuzji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 czerwca 2010 r. (III SA/Wa 583/10), który uchylił zaskarżone decyzje organów podatkowych obu instancji odmawiające stwierdzenia nadpłaty PCC pobranego przez notariusza.
Orzeczenie to może mieć duże znaczenie dla podatników planujących procesy restrukturyzacyjne w grupach kapitałowych. Przyjęcie modelu działania polegającego na przejęciu spółki matki przez spółkę córkę pozwala zaoszczędzić na podatku od podwyższenia kapitału.
Przejęcie spółki matki
Spółka A (spółka córka) połączyła się ze spółką B (spółka matka), będącą jedynym udziałowcem A. Połączenie nastąpiło przez przejęcie spółki matki:
- dotychczasowi akcjonariusze B objęli udziały A jako ekwiwalent ich dotychczasowych akcji,
- A nabyła udziały własne w wyniku przejęcia majątku B,
- następnie obniżono kapitał zakładowy A przez umorzenie udziałów własnych, na podstawie art. 200 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta