Elektroniczny protokół obok tradycyjnego
Obowiązująca od 1 lipca nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego pozwala na utrwalanie poszczególnych czynności w formie audio lub audio-wideo. To szansa na szybsze postępowanie
Zapis zeznań czy wyjaśnień bywa zniekształcany. A każde powtórzenie w praktyce może grozić niepełnym odzwierciedleniem wypowiedzi. Przez to zdania spisywane w protokole często nie przekazują tego, co dokładnie zostało powiedziane na rozprawie.
Przekonać się o tym mógł każdy, kto choć raz uczestniczył w procesie sądowym. Sędzia często przerywa czy skraca wypowiedzi, żeby je zapisać. To prowadzić może do nieporozumień.
Bardziej wiarygodnie
Tymczasem ważne jest jak najbardziej wierne utrwalenie czynności procesowej. Usprawnić to ma elektroniczny protokół zapisujący obraz audio lub audio-wideo. Technologie cyfrowe rejestrujące dźwięk lub dźwięk i obraz pozwalają bowiem na utrwalenie własnych sformułowań uczestników postępowania, niewystylizowanych przez inną osobę.
Orzekał o tym SN w wyroku z 21 lutego 1980 r. (II KR 8/80). Zapis audio lub audio-wideo pozwala na gruntowną ocenę spontanicznych wypowiedzi. Umożliwia również pełne utrwalanie poszczególnych czynności, tak jak one w rzeczywistości wyglądały. Tak też uznał SN w wyroku z 15 października 1974 r. (IV KR 228/74).
Wiarygodny protokół jest niezbędny do oceny prawidłowości przeprowadzonego postępowania. Dotyczy to zwłaszcza postępowania odwoławczego lub wywołanego wskutek wniesienia skargi o wznowienie postępowania. Z tego względu choćby częściowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta