Czy reguła wydatkowa będzie skuteczna?
Limitowanie wydatków publicznych może utrudnić prowadzenie prorozwojowych inwestycji publicznych, które są kluczowe dla przyszłości polskiej gospodarki – piszą ekonomiści
Na początku roku rząd zaprezentował „Plan konsolidacji i rozwoju finansów publicznych”, który miał być podstawowym dokumentem strategii rządzących w zakresie polityki fiskalnej. Dosyć długo czekaliśmy na wymierne efekty zapisów planu – dopiero teraz skierowana została do zaopiniowania w resortach nowelizacja ustawy o finansach publicznych, która zakłada wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej, tj. ustawowego ograniczenia tempa wzrostu wydatków publicznych.
Według zapisów planu reguła wydatkowa miała być zapisana w dodatkowym akcie prawnym: ustawie o stabilności finansów publicznych. Dobrze, że rząd zrezygnował z pomysłu uchwalania nowej ustawy – po co komplikować system prawny przez tworzenie aktu prawnego regulującego obszar, który jest już opisany m.in. w konstytucji i ustawie o finansach publicznych?
Na pierwszy rzut oka zapis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta