Unikniesz kary także wtedy, gdy oddasz zaległość bez odsetek
Jednym z warunków uniknięcia lub złagodzenia kary za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe jest zapłata zaległego podatku. Czy dotyczy to również odsetek za zwłokę?
Przepisy regulujące warunki dobrowolnego poddania się odpowiedzialności (art. 17 § 1 pkt 1 kodeksu karnego skarbowego – dalej k.k.s.), czynnego żalu (art. 16 § 2 k.k.s) czy warunkowego umorzenia postępowania (art. 41 § 2 k.k.s.) wymagają dla swojego zastosowania uiszczenia wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej zachowaniem sprawcy/lub czynem zabronionym.
Z kolei w art. 16a k.k.s., dotyczącym warunków uniknięcia kary przy korekcie deklaracji, jest mowa o tym, aby sprawca uiścił „uszczuploną należność publicznoprawną”.
Zarówno w praktyce władz skarbowych, jak i literaturze można spotkać się ze stanowiskiem, że takie sformułowanie przepisów wskazuje, że pojęcie „wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej” obejmuje również należne odsetki. Natomiast pojęcie „uszczuplonej należności publicznoprawnej” odsetek już nie obejmuje.
W konsekwencji, aby dana osoba skorzystała np. z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, konieczne będzie uiszczenie kwoty zaległości wraz z odsetkami (choć niekoniecznie przez nią samą), natomiast dla uniknięcia kary przy korekcie deklaracji nie jest wymagana wpłata odsetek (sprawca musi jednak sam uiścić zaległość).
Uszczupleniem tylko podatek
Zgodzić się należy z tym, że pojęcie „uszczuplonej należności publicznoprawnej” nie obejmuje odsetek ani kwot podatku wynikających z zastosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta